Lokalizuj

Szukaj kategorii

Popularne kategorie

Dodano: 2010-08-04 18:07:25

Kacper Kowalski "Powódź z nieba"

2010-08-11 — 2010-09-10 , Sandomierz

Cykl fotografii "Powódź z nieba" autorstwa Kacpra Kowalskiego, laureata nagrody World Press Photo, można przez miesiąc oglądać na rynku w Sandomierzu. Wystawa ma charakter...

Cena biletu: brak informacji

Cykl fotografii "Powódź z nieba" autorstwa Kacpra Kowalskiego, laureata nagrody World Press Photo, można przez miesiąc oglądać na rynku w Sandomierzu. Wystawa ma charakter non-profit.

Powódź to kataklizm. Niszczy miasta, wsie, infrastrukturę. Zmienia krajobraz na ogromnych przestrzeniach. Te zmiany na zlecenie Polskiej Agencji Fotografów Forum dokumentował Kacper Kowalski, fotograf wyróżniany w najważniejszych polskich i międzynarodowych konkursach, m.in. World Press Photo, Grand Press Photo i "National Geographic". Kowalski rejestrował przebieg powodzi od 19 maja do końca czerwca, latając na paralotni nad obszarem blisko 100 kilometrów kwadratowych zalanych przez wodę. Powstał w ten sposób przejmujący reportaż o skali zniszczeń spowodowanych przez żywioł, dramatyczny obraz katastrofy widzianej z lotu ptaka.

W maju i czerwcu zdjęcia te zdominowały publikacje w polskiej prasie. Teraz, najciekawsze z nich są po raz pierwszy prezentowane w dużym formacie 1 x 1,5 m. Fotografie lotnicze pokazują kataklizm z perspektywy niedostępnej dla uczestników wydarzeń, ale też pozwalają dojrzeć szczegóły, jak reakcje ludzi, a wręcz wyraz ich twarzy, zazwyczaj niewidoczne dla ludzkiego oka z dużej wysokości.

"To optymalna perspektywa, żeby pokazać skalę zjawiska - mówi autor zdjęć. - Kiedy po raz pierwszy latałem nad Sandomierzem, poraziła mnie skala powodzi i jej, choć nie chciałbym, żeby zabrzmiało to źle, spektakularność. Miasto zalane aż po horyzont, wystające z wody kominy... Chciałem pokazać powódź jako proces, ścieranie się człowieka z naturą. Dramatyczną, nierówną walkę. Jej uczestnikom dedykuję wystawę w Sandomierzu."
Wystawa czynna od 11 sierpnia do 10 września 2010.

Miejsce wydarzenia

Logo:

Mapa

większa mapka

blog comments powered by Disqus