Lokalizuj

Szukaj kategorii

Popularne kategorie

Pod patronatem serwisu Gdzieco.pl (zobacz wszystkie).
Dodano: 2010-06-07 09:34:45

Kampania Ognia – Wytopy żelaza

2010-06-07 — 2010-09-04 Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy, Pruszków

Eksperymentalne wytopy żelaza zorganizowane będą w formie sześciu popołudniowo-wieczornych spotkań, w ramach archeologii eksperymentalnej (7.06, 19.06, 10.07, 24.07, 14.08, 4.09). Do dziś...

Cena biletu: Wstęp wolny!

Eksperymentalne wytopy żelaza zorganizowane będą w formie sześciu popołudniowo-wieczornych spotkań, w ramach archeologii eksperymentalnej (7.06, 19.06, 10.07, 24.07, 14.08, 4.09).

Do dziś nie zachowały się żadne świadectwa dotyczące sposobu pozyskiwania żelaza w dymarkach (jednorazowych piecach hutniczych) i współcześni nie umieją odtworzyć starożytnego procesu wytopu. Od roku 2008 Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego podejmuje próby rekonstrukcji dawnych technologii. Wyniki prowadzonych do tej pory prób badawczych zachęciły do ich kontynuacji.

Doświadczenia poprowadzą Wojciech Sławiński (jeden z najbardziej doświadczonych rekonstruktorów starożytnych technik metalurgicznych w kraju) oraz pracownicy pruszkowskiego muzeum, którzy będą również odpowiedzialni za dostosowaną do różnych grup wiekowych, część informacyjno-popularyzatorską w trakcie trwania eksperymentów.

Odwiedźcie muzeum i przekonajcie się czy możliwe jest odtworzenie technologii Świata Barbarzyńskiego. Przeżyjcie naukową ciekawość i poznajcie magiczną atmosferę wytopów. Pokażemy Wam i wytłumaczymy jak istotnym punktem ówczesnej rzeczywistości, były niepozorne dymarki, które odegrały fundamentalną rolę w tworzeniu nowego porządku świata. Spotykamy się od 16.00 do wieczora.

Wytopy są częścią trwającej do września Kampanii Ognia – kilkunastu wydarzeń artystycznych, popularnonaukowych i edukacyjnych. Więcej szczegółów na www.mshm.pl

Patronat Honorowy nad wszystkimi wydarzeniami wchodzącymi w skład Kampanii Ognia objął Prezydent Pruszkowa Jan Starzyński.

Wstęp Wolny

Miejsce wydarzenia

Logo: Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy

Mapa

większa mapka

blog comments powered by Disqus