Lokalizuj

Szukaj kategorii

Popularne kategorie

Pod patronatem serwisu Gdzieco.pl (zobacz wszystkie).
Dodano: 0000-00-00 00:00:00

Bitwa pod Heilsbergiem

2009-06-05 — 2009-06-07 Lidzbarski Dom Kultury, Lidzbark Warmiński

Bitwa pod Heilsbergiem Lidzbark Warmiński 5-6-7 czerwca 2009 200 rekonstruktorów z Polski, Białorusi i Rosji weźmie udział w rekonstrukcji Bitwy pod Heilsbergiem – wielkiej...

Cena biletu: brak informacji

Bitwa pod Heilsbergiem
Lidzbark Warmiński 5-6-7 czerwca 2009

200 rekonstruktorów z Polski, Białorusi i Rosji weźmie udział w rekonstrukcji Bitwy pod Heilsbergiem – wielkiej batalii Napoleona z 1807 roku. Podczas inscenizacji, zaplanowanej na godzinę 17.00 6 czerwca, zobaczymy piechotę, artylerię oraz kawalerię. Obok pola bitwy (poligon przy ul. Orneckiej) powstanie XIX-wieczny obóz wojskowy, odbędzie się także targ rękodzieła, wystawione będą stoiska z militariami.

Impreza rozpocznie się już w piątek (5 czerwca). Wtedy do Lidzbarka Warmińskiego przybędą pierwsi rekonstruktorzy, O godzinie 18.00 na Zamku Biskupów Warmińskich odbędzie się wernisaż wystawy „Album ku chwale wojsk cesarsko-królewskiej armii austriackiej”. W sobotę o 10.30 żołnierze przejadą przez miasto wozami drabiniastymi na strzelnicę przy ulicy Olsztyńskiej. Tam będą rywalizować w zawodach strzeleckich z broni czarno prochowej. Po powrocie do obozu zaczną się szykować do wielkiej bitwy. Pierwsze wystrzały usłyszymy o godzinie 17.00. Tak, jak 202 lata temu, wojska napoleońskie będą zdobywały szaniec broniony przez armię rosyjsko-pruską. W historii starcie zakończyło się remisem. Jak będzie w tym roku przekonamy się już 6 czerwca.
Po zakończeniu batalii, około godziny 19.00 będzie można zwiedzić obóz rekonstruktorów, zrobić z nimi zdjęcia, spróbować XIX-wiecznego jedzenia. Na okolicznych straganach będzie można kupić pamiątki i wyroby rękodzielnicze.
Wszystko zakończy się w niedzielę. Na godzinę 13.00 w Zamku Biskupów Warmińskich zaplanowane jest sympozjum historyczne. Będą poruszane m.in. takie tematy jak: „Prusacy w Bitwie pod Heilsbergiem”, „Propaganda wojny z 1807 roku”. Poprowadzą ją historycy: Sławomir Skowronek i Jarosław Gdański. Będzie to także kolejna okazja do odwiedzenia wystawy o armii austriackiej oraz zwiedzeniu pięknej rezydencji Biskupów Warmińskich, w której obecnie znajduje się Muzeum Warmińskie. - Zapraszamy do Lidzbarka Warmińskiego wszystkich miłośników historii, wycieczki szkolne, zorganizowane grupy, turystów, twórców ludowych. Atrakcji z całą pewnością nie zabraknie. – mówi Jolanta Adamczyk, dyrektor Lidzbarskiego Domu Kultury. – Będzie to bardzo ciekawa, żywa lekcja historii. Rekonstrukcja bitwy ma upamiętnić wielką bitwę oraz Polaków walczących i poległych po obu stronach frontu.
Organizatorem „Bitwy pod Heilsbergiem” jest Lidzbarski Dom Kultury, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Lidzbarskiej, grupa rekonstrukcji historycznej Wileński Pułk Muszkieterski z LDK oraz Muzeum Warmii i Mazur.

Arkadiusz Jakszewicz

HISTORIA
Bitwa pod Heilsbiergiem miała miejsce 10 czerwca 1807 r. Była to jedna z największych bitew napoleońskich na terenach dzisiejszej Polski. Heilsberg, aktualnie Lidzbark Warmiński, poprzez swoje położenie stał się głównym ośrodkiem dowodzenia i oporu Rosjan i Prusaków. W dniu bitwy Lidzbark był dobrze ufortyfikowany od strony południowo-zachodniej, mniej z zachodniej i północno-zachodniej, gdyż ataku spodziewano sie z tej pierwszej strony. Wojskami broniących się dowodził Levin August von Bennigsen, ze strony francuskiej oficjalnie dowodził sam Napoleon. O znaczeniu tej batalii może świadczyć napis „Heilsberg” na Łuku Triumfalnym w Paryżu. Były tam umieszczane miejsca najbardziej chwalebnych starć Napoleona. W sumie w bitwie brało udział około 56 tysięcy żołnierzy po stronie francuskiej i około 90 tysięcy po stronie rosyjsko-pruskiej.

PROGRAM

5 czerwca 2009 (piątek)
godz. 16.00 – Przyjazd rekonstruktorów, rozbijanie obozu (poligon przy ul. Orneckiej)
godz. 18.00 – Otwarcie wystawy „Album ku chwale wojsk cesarsko-królewskiej armii austriackiej” (Zamek Biskupów Warmińskich)
godz. 21.00 – Patrole rekonstruktorów (szczególnie wojska pruskie i rosyjskie) w mieście. Ogłoszenia o nadchodzących oddziałach francuskich. Alarmy.

6 czerwca 2009 (sobota)
godz. 10.30 – Wyjazd rekonstruktorów wozami drabiniastymi z obozu przez miasto
godz. 11.00 – Zawody strzeleckie z broni czarno prochowej (strzelnica LOK ul.Olsztyńska)
godz. 17.00 – Inscenizacja fragmentów Bitwy pod Heilsbergiem z 1807 roku (poligon przy ul. Orneckiej), targ rękodzieła

7 czerwca 2009 (niedziela)
godz. 11.00 – Zamknięcie obozu
godz. 13.00 – sympozjum historyczne: Prusacy w bitwie pod Heilsbergiem, Propaganda wojenna o wojnie 1807 r., (Zamek Biskupów Warmińskich) – Jarosław Gdański,

Sławomir Skowronek

Miejsce wydarzenia

Logo: Lidzbarski Dom Kultury

Lidzbarski Dom Kultury

ul. Słowackiego 4
11-100 Lidzbark Warmiński

Mapa

większa mapka

blog comments powered by Disqus