Lokalizuj

Szukaj kategorii

Popularne kategorie

Dodano: 2010-05-15 17:16:44

Ignacy Jan Paderewski "MANRU" Opera w III aktach

2010-05-2118:00 Opera Śląska, Bytom

Manru jest jedyną operą Ignacego Jana Paderewskiego; libretto, na podstawie powieści Chata za wsią Józefa Ignacego Kraszewskiego, napisał Alfred Nossiga. Paderewski skomponował to dzieło w momencie, gdy był już sławnym pianistą.

Cena biletu: brak informacji

Kierownictwo muzyczne: Tadeusz Serafin
Reżyseria: Laco Adamik
Scenografia: Milan David
Kostiumy: Jana Hauskrechtová
Choreografia: Katarzyna Aleksander-Kmieć
Kierownictwo chóru: Anna Tarnowska


Manru jest jedyną operą Ignacego Jana Paderewskiego; libretto, na podstawie powieści Chata za wsią Józefa Ignacego Kraszewskiego, napisał Alfred Nossiga. Paderewski skomponował to dzieło w momencie, gdy był już sławnym pianistą. Popularność, jaką się cieszył sprawiła, że prapremiera w Dreźnie w 1901 r. spotkała się z ogromnym zainteresowaniem; wkrótce potem Manru wystawiono na wielu scenach Europy i Ameryki, w tym - 14 lutego 1902 roku - w Metropolitan Ope ra w Nowym Yorku. Była to jednak efektowna, ale krótka kariera opery, dziś właściwie rzadko wystawianej nawet w Polsce. Warto też zauważyć, że Manru pozostaje do dziś także jedyną polską operą, która kiedykolwiek została w Metropolitan Opera wystawiona. Uroczysta premiera w Operze Śląskiej w maju 2009 r., związana była z 90. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości i parafowania w dniu 28 czerwca 1919 r. przez premiera I. J. Paderewskiego Traktatu Wersalskiego.

Manru opowiada historię różnic społecznych. Za przekroczenie granic kulturowych bohaterowie płacą wysoką cenę. Ich miłość narażona jest na ciężkie próby, których niestety nie mogą przetrwać. To opowieść o nietolerancji pokazana w postaci uniwersalnej. Ludzie nie mogą się do siebie zbliżyć, chociaż żyją obok siebie. W oryginale akcja rozgrywa się gdzieś w Tatrach, ale realizatorzy nie wskazują konkretnego miejsca zdarzeń. Dzięki takim zabiegom treść opery i jej historia staje się bardzo aktualna. W dzisiejszym świecie takich sytuacji spotykamy wiele. Jednocześnie nie jest to tylko traktat o ksenofobii i ludzkich uprzedzeniach, ale także dramat postaci. Muzyka pisana przez kompozytora pod wpływem dramatów muzycznych Wagnera zawiera szczególnie imponujące partie symfoniczne orkiestry oraz piękne partie wokalne. Paderewski włączył do partytury także elementy folklorystyczne: tańce góralskie i motywy cygańskie. /XIX wiek - góralska wioska. Ulana, młoda dziewczyna, wychodzi za mąż za Cygana Manru, który porzuca dla niej cygański tabor i osiada na wsi. Ich miłość narażona jest na ciężkie próby. Ulanę ściga nieprzejednany gniew matki i pogarda sąsiadów, Manru zaś namawiany jest przez Cyganów, by wrócić do swobodnego życia włóczęgi. Urok – znachor zakochany w Ulanie, przyrządza na jej prośbę napój miłosny, który ma podtrzymać uczucia Manru. J ednak Manru wiąże się z Cyganką Azą i odchodzi. Opuszczona Ulana odbiera sobie życie. Na wiarołomnym Manru mści się zrozpaczony Urok…/

WARTO posłuchać i zobaczyć, „Manru” to rzadkość, a Paderewski przyciąga nie tylko melomanów i wielbicieli historii, ale także znakomitych realizatorów i wykonawców!

Obsada w dniu 21. 05. 2010 r.*

MANRU Maciej KOMANDERA
ULANA Joanna KŚCIUCZYK-JĘDRUSIK
UROK Paweł KAJZDERSKI
JADWIGA Iwona NOSZCZYK
AZA Katarzyna HARAS
JAGU Cezary BIESIADECKI
OROZ Bogdan KUROWSKI
CYGAN Janusz WENZ
DZIEWCZYNA Teresa BONK

oraz chór, balet i orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Krzysztofa DZIEWIĘCKIEGO

*Obsada może ulec zmianie

Ceny biletów: 28 zł – 45 zł

Dla Państwa przygotowaliśmy specjalną cenę biletów - tylko 10 zł od miejsca!

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Miejsce wydarzenia

Logo: Opera Śląska

Opera Śląska

ul. Moniuszki 21-23
41-902 Bytom

Mapa

większa mapka

blog comments powered by Disqus